Ve svete kávy by ste len ťažko hľadali druh, s ktorým by bolo spojených toľko kontroverzií ako je to v prípade kávy civet, známej aj pod exotickým názvom káva kopi luwak. A pritom, ako to už býva, všetko sa začalo náhodou...

História civetovej kávy

Káva bola ekonomicky zaujímavou plodinou v 18. storočí, v čase, keď boli ostrovy ako Jáva a Sumatra súčasťou holandských kolónií. Domorodci, ktorí pracovali na kávových plantážach, mali, samozrejme, prísne zakázané odnášať kávové zrná pre vlastnú potrebu. A práve oni si všimli, že kávové zrná zostávajú prakticky nedotknuté vo výkaloch drobnej palmy civet, ktorá si rada pochutnáva na plodoch kávovníka.

Začali ich teda zbierať, čistiť, pražiť a vychutnávať si kávu, za ktorú dnešní labužníci platia dych vyrážajúce sumy. Majitelia plantáží možno spočiatku nad kávou svojich zamestnancov ohŕňali nos, ale nepochybne len dovtedy, kým ju sami neochutnali. Zrodenie...

Fenomén civetovej kávy

Nestráviteľné kávové zrno prechádza v črevách civet procesom podobným fermentácii. Pôsobia naň tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny na kratšie peptidy alebo priamo na jednotlivé aminokyseliny. Spotrebiteľa však skôr ako chemický proces zaujíma výsledok - teda to, ako je chuť tejto kávy iná, resp. lepšia, ak nie - ako tvrdia niektorí "odborníci" - najlepšia.

Fermentáciou sa z kávových zŕn odstránia horké látky, takže výsledná káva by mala byť veľmi aromatická a jemná. Láka vás to vyskúšať? Po prečítaní nasledujúcich riadkov sa vám možno bude zdať, že je v ústach prekvapivo horká.

A ako je to s cibetkami?

Týmto divokým tvorom by určite nijako zvlášť nevadilo, keby sa niekto prechádzal po dažďovom pralese a zbieral ich exkrementy. Bolo by však naivné myslieť si, že dnešná cibetková káva pochádza výlučne z trusu voľne žijúcich cibetiek. V praxi to znamená chov v zajatí, pričom cibetky žijú v klietkach, často vo veľmi zlých podmienkach.

Sám fakt, že sú samotárske a výrazne teritoriálne, naznačuje, že život v malej klietke, v tesnej blízkosti iných zvierat toho istého druhu, pre ne nie je prirodzený ani príjemný. Kávové zrná sa potom často kŕmia násilím. Dosť smutný príbeh kávy, ktorú jej originalita a "nedostupnosť" postavili na piedestál, nemyslíte?

Nechávame na vás, aby ste sa rozhodli, či by ste si takúto kávu mohli v pokoji a pohodlí vychutnať. My vám však môžeme ponúknuť zmenu s chuťou civetovej kávy.

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava s.r.o. prevádzkujúcej 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívnu prípravu kávy. Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody a hudby.